Fecha: 7 al 9 de Abril.
Categorías: 04 - Abril, Fiestas

PROGRAMACIÓN:

Viernes 7 de Abril.

FOTOFOLIXA’17: Concursu semeyes
Coorganiza Agrupación Fotográfica Semeya

MENÚ GASTRONÓMICU:
Sopa d’ablanes o menestra del tiempu, bacaláu o cabritu y borrachinos o sorbete de sidra.

18:00 h. Esposición “Gastronomía n’Asturies”.
– Llugar: Biblioteca Pública de Mieres.
– Hasta’l 31 de mayu.
– Organiza: Red de Biblioteques de Mieres.

NEL PARQUE XOVELLANOS:
19:00 h. Chupinazu d’aniciu.
19:05 h. Espiche de les pipes de sidra.
19:15 h. Pregón oficial de la Folixa por Laude Martínez, presentador programa “De Romandela” en TPA.
– Presenta Anabel Santiago.
19:35 h. Entrega del XVII Distintivu a la Investigación Folclórica “Fini Suárez” a la “A. VV. Por un Cenera Mejor” pol trabayu colectivu na conservación, espardimientu y dignificación de la cultura asturiana, cola celebración anual del Mercáu Astur.
19:50 h. Actuación ANABEL SANTIAGO
20:10 h. Festival de tonada:
Intérpretes:
– Patricia Pariente
– Celestino Rozada Tamés
– José Antonio “Cantu la Vara”
– José Manuel García (y presentador)
Gaiteros:
– Moisés Martínez López
– Iván Rionda Castro
– Ramón García Sánchez
21:15 h. Alcuentros col folclor:
– Actuación Banda de Gaites “Villa de Mieres”.

CANCIOS DE CHIGRE: “TONADA Y GAITA

21:15 h. En Sidrería Barolaya, Sidrería Solana y Plaza San Xuan (Requexu).

21:45 h. En LA Vinoteca de Mieres y Plaza San Xuan (Requexu).

GRUPOS DE MÚSICA FOLK:

23:00 h. Actuación SEU (Folk fusión n’Asturies).

00:30 h. Actuación DIXEBRA “30 años de rock dende Asturies”

Sábado 8 de Abril.

FOTOFOLIXA’17: Concursu semeyes
Coorganiza Agrupación Fotográfica Semeya

MENÚ GASTRONÓMICU:
Sopa d’ablanes o menestra del tiempu, bacaláu o cabritu y borrachinos o sorbete de sidra.

09:00 h. VIII Tornéu Nacional Ximnasia Rítmica Valle de Turón.
(hasta les 21:00 hores)
– Llugar: Polideportivu Figareo
– Organiza: Club Rítmica Valle de Turón.

NEL PARQUE XOVELLANOS:
9:05 h. Venta de la “BOLLA” de la Folixa a cargu la Hermandá de Festexos San Bartolomé de Baíña.
12:00 h. Actuación grupos folclóricos “La Flor del Pomar” (Nava) y “Ruxidera”; darréu a les 13:30 h. nes cais La Vega y Jerónimo Ibrán.
12:05 h. Espiche de les pipes de sidra.
13:00 h. Pasucáis y darréu actuación de la Banda de gaites “Lembranzas da Terra” de Gullarei (Tui-Pontevedra), dende Xardines Ayuntamientu, La Vega, Jerónimo Ibrán y Plaza San Xuan-Requexu.
13:30 h. Conciertu nel auditoriu del Parque Xovellanos de la Banda de Música “Mieres del Camín”.

NEL PARQUE XOVELLANOS:
17:00 h. Xuegos pa neños. Taller de xuegos y deportes tradicionales asturianos pa neños/es, a cargu del Club Deportivu “Seis Conceyos”.
18:00 h. Pasucáis y darréu actuación de los grupos folklóricos “A. C. Sant Miguel de Balasat” d’Ibiza y “L’Artusu”.
Aniciu na plaza Requexu, cais Carreño Miranda y Aller pa finar nel Parque Xovellanos.
18:45 h. Espiche de les pipes de sidra.

18:50 h. Alcuentros col folclor:
– Actuación grupos folclóricos “A. C. Sant Miguel de Balasat” d’Ibiza y “L’Artusu”.

AMUESA BANDES DE GAITES:
Bandes gaites de: “Lembranzas da Terra” de Gullarei (Tui, Pontevedra), “Villa de Mieres”, “Ciudá d’Uviéu” y “El Gumial” (Morea
d’Aller).
19:00 h. Concentración na plaza del Ayuntamientu, pa darréu actuar en:
– Requexu, banda gaites “Ciudá d’Uvieu”.
– Cais Jerónimo Ibrán y La Vega, les bandes de gaites “Lembranzas da Terra” de Gullarei (Tui-Pontevedra) y “Villa de Mieres”.
– Cai F. Cabezas y Xardinos Liceo, la banda gaites “El Gumial”.
21:00 h. Pasucais y darréu actuación de toles Bandes de Gaites, dende la Plaza antigua Estación del Vasco, cais M. Llaneza, Jerónimo Ibrán, Carreño Miranda, Aller y finar nel Parque Xovellanos.

GRUPOS DE MÚSICA FOLK:

23:00 h. Actuación NUBERU “2017. La Vuelta”

00:30 h. Actuación YVES LAMBERT TRÍO (Canadá)

Domingo 9 de Abril.

FOTOFOLIXA’17: Concursu semeyes
Coorganiza Agrupación Fotográfica Semeya

MENÚ GASTRONÓMICU:
Sopa d’ablanes o menestra del tiempu, bacaláu o cabritu y borrachinos o sorbete de sidra.

09:00 h. Venta de la “BOLLA” de la Folixa (na carpa la fiesta, Requexu, Liceo y la Plaza).
12:00 h. Espiche de les pipes de sidra nel Parque Xovellanos.
12:05 h. Actuación del Grupu Folclóricu «Práu Llerón», Parque Xovellanos y darréu (13:30 h.) na cai Jerónimo Ibrán y Plaza San Xuan (Requexu).
13:00 h. Deporte tradicional asturianu. Amuesa y competiciones deportes tradicionales, a cargu l’Asociación Seis Conceyos: taya horizontal y vertical, dexabolu, tiru de cuerda, tiru al palu y llevantamientu de llecheres, etc.
– Llugar: Parque Xovellanos.
13:05 h. Actuación La Bandina Los Gascones en Requexu.

VN:F [1.9.22_1171]
Votación: 6.0/10 (2 votos)
VN:F [1.9.22_1171]
Me gusta: 0 (de 0 votos)

Folixa na Primavera en Mieres 2017, 6.0 out of 10 based on 2 ratings

Comparte la fiesta

Comenta la fiesta en Facebook

Mapa de la fiesta


Para escribir un comentario visita nuestro foro http://foro.asturiasdefiesta.es/viewtopic.php?t=11490

http://www.asturiasdefiesta.es on Facebook